سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
ساخت ساختمان بلند باروت‌ها به دست شهروندان مسکن‌ساز
loading...

طراحی سایت

آنفایو بازدید : 24 پنجشنبه 23 شهريور 1396 زمان : 11:09
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

ساخت ساختمان بلند باروت‌ها به دست شهروندان مسکن‌ساز

آزمون نظام مهندسی

سعید سعیدیان , عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی‌ ساختمان , اذعان کرد : ساختمان پلاسکو در طول خویش یکی سازه‌های مطرح کشور ایران و خاورمیانه بود ; براین اساس ارگانیک است که بعداز گذشت ۵۶سال , مصالح و سیستم برق‌کشی این ساختمان به دلیل ساخت و ساز مطابق با استانداردهای آن زمان فرسوده و نیاز به مرمت داشته باشد . ساخت ساختمان بلند باروت‌ها به دست شهروندان مسکن‌سازساخت ساختمان بلند باروت‌ها به دست شهروندان مسکن‌ساز

ساخت ساختمان بلند باروت‌ها به دست شهروندان مسکن‌ساز


ساخت ساختمان بلند باروت‌ها به دست شهروندان مسکن‌ساز

البته نکته دارای اهمیت این است که‌این ساختمان به زمان ۵۰ سال تحت عنوان یک کدام از واحدهای تولیدی و تجاری کلان‌شهر تهران تمام قد در سرویس صنعت پوشاک مرزو بوم بود , ولی اینک با دقت به گسترش استانداردهای ساخت و ساز , ساختمان‌های عظیم‌الجثه‌ای در کلان‌شهر تهران ساخته شده‌اند که قدمتی مضاعف کم‌تر از پلاسکو دارا هستند , البته به گفته بعضی مسئولان همانند ساختمان ۵۶ ساله پلاسکو ناایمن می باشند ; براین اساس سوال این است که براساس چه قانون و قاعده‌ای سند پایان‌کار بدین ساختمان‌ها داده شده است؟ اگرچه که شهروندان مسکن‌ساز اعتقاددارند که مدام راهی برای عبور از مرز اصول و قانون‌های ایمنی و استانداردها وجود خواهد داشت!


**ویرانه‌هایی به اسم ساختمان


به گفته بعضا از کارشناسان خطر آتش‌سوزی تنها بخش ها تولیدی و تجاری مثل ساختمان آلومینیوم , پاساژ علاءالدین و بازار تهران و… را تهدید نمیکند بلکه در منطقه‌ای همچون حوزه‌ ۲۲ تهران که به شهر برج‌های ‌مسکونی تبدیل شده‌است , خطر آتش‌سوزی همچون باروت مهیا اشتعال موجود است . چون در‌این برج‌ها قانون ها ایمنی در قبال آتش به طور نمایشی رعایت شده به گونه ای ‌که هر دسته محرک حریق همچون اتصال سیم برق و یا این که بی‌احتیاطی در استفاده از وسایل گرمایشی , به دلیل اسکلت فلزی ساختمان سبب سرایت حریق به طبقات گوناگون ساختمان بلند خواهد شد .


صراحت دارد که سرعت اجرای ساخت‌و ساز در سازه‌های‌ فلزی فراوان بالا است , البته توان رویا رویی این سازه‌ها در قبال حرارت و حریق فراوان ذیل خواهد بود . به عبارت ساده‌تر وقتی که سکو حرارت پروسه آتش‌سوزی از ۷۰۰ جايگاه سانتی‌گراد عبور نماید , بنا آهنی استارت به ذوب شدن کرده و ساختمان مقاومت خویش را در قبال حرارت از دست داده و به یک‌باره به طور عمودی فرو می‌ریزد . درین تعدادی سال اخیر سازه‌های فلزی ساختمان‌های شش طبقه به بالا عایق‌بندی میگردند , ولی می بایست دقت کرد که‌این عایق‌بندی‌ها صرفا زمان را در قبال ذوب شدن ارتقا می دهد . بدین ترتیب استفاده از سازه‌های فلزی در ساخت و ساز به هیچ وجه درست و کارشناسانه نیست که همواره متخصص ها راجع‌به احتمال فروریختن ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی در صورت وقوع آتش گسترده هشدار میدهند . ولی فعلا ساختمان‌های قابل اشتعال , تهدید بزرگی برای کلان‌شهر تهران محسوب میگردند که متاسفانه مدام سود و استفاده کسانی خاص , یقه مردمان را گرفته است .


**آفت شهروند مسکن‌ساز


سعید سعیدیان , عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی‌ ساختمان میگوید : واقعه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو بایستی درس عبرتی برای مسئولان اعم از مدیران شهری باشد . متاسفانه کماکان ساختمان‌های شهر تهران به وسیله اشخاص فاقد صلاحیت همان شهروند مسکن‌ساز ساخته می گردد که هیچ ارگان و ارگانی نیز پاسخگوی شرایط اسفبار ساختمان‌سازی در کلان‌شهر تهران نیست . همان باور راسخی در باب جنبش در جهت صنعت ساختمان‌سازی حرفه‌ای در مرزوبوم نیست .


با دقت به این که در دعوا پزشکی به مرور زمان باور مردمان به دعانویس و رمال برای معالجه گونه های بیماری‌ها هلاک شد , بایستی در صنعت ساختمان‌سازی نیز استفاده از اشخاص فاقد صلاحیت برای ساخت‌وساز زدوده شود ; به گونه ای که چه بسا یک مستخدم معمولی نیز می بایست دارنده سند مهارت فنی باشد . در صورتی‌که این فرمان محقق شود ; یعنی مصالح , مهندس و مستخدم استانداردهای حتمی را داشته باشند , بدون شک در جهت صنعت ساختمان‌سازی حرفه‌ای تکان خوا هیم کرد . قدمت ساختمان در بیشتر کشورهای عالم حدود ۱۰۰ سال است , البته در کشور ایران ۳۰ ساله است و در حالتی‌که هر کدام 1 سال بدین قدمت ۳۰ ساله ساختمان‌های مرزو بوم افزوده شود , بیشتراز دو هزار میلیارد تومان به اقتصاد مرزو بوم امداد خواهد شد .


**حادثه پلاسکو در کمین علاءالدین


این عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی‌ ساختمان , به ساختمان علاءالدین , اشاره و ابلاغ می نماید : تراکم در ساختمان علاءالدین از دو جهت مضاعف بالا است , نخستین این‌که پارکینگ پاساژ تبدیل به واحدهای تجاری شده و دوم این که بنا سنگین وزن دیگری بر روی ساختمان حساس تاسیس شده است ; به طوری‌که در طرح‌های نخستین ساختمان به هیچ وجه این حجم تراکم و عمل مازاد در لحاظ گرفته نشده است . همان خطر وقوع اتفاق از این جهت درساختمان علاءالدین بیشتر مطرح است که به طورحتم در طراحی‌های نخستین ساختمان این حجم کار پباده سازی نشده بود ; یعنی بعد از اجرای ساختمان , طبقات دیگر به آن طولانی تر شد .


به طورکلی ساختمان یک جان دار زنده است و برای توان خاصی پباده سازی شده‌است , بدون شک بنا ساختمان این حجم توشه مازاد را با کوچک‌ترین محرک حریق تحمل نخواهد کرد و فجایع وخیم‌تر از اتفاق آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو صورت خواهد بخشید . بیش تر از ۳ هزار ساختمان در شهر تهران موجود است که موقعیت ایمنی آن ها وخیم‌تر از ساختمان پلاسکو است ‌که این ساختمان‌ها بایستی به وسیله اداره نظام مهندسی و شهرداری تهران پایش و شناسایی شوند و وقتی که خطر وقوع رخداد حتی‌در در طول گود‌برداری از سمت شهرداری شناسایی و تاکید شود و مالکان به وظیفه خویش برای ایمن‌سازی مبادرت نکنند , طبق تبصره بند ١٤ ماده ٥٥ ضابطه شهرداری‌ها , شهرداری بایستی با هزینه خویش مبادرت به رفع خطر یا این که مزاحمت نماید .

بازی با جان مردمان


او افزود : بعداز شهرداری و اداره نظام مهندسی , وزارت خط مش و شهرسازی نقش پررنگی درصنعت ساخت و ساز مملکت داراست . متولی حساس ساخت و ساز در مرز و بوم , وزارت منش و شهرسازی است . متاسفانه وزارت رویه و شهرسازی وظیفه های رسمی خویش را به صحت انجام نمی‌دهد ; به نحوی که اینک ساختمان‌های میهن به وسیله سازنده‌های فاقد صلاحیت فارغ از رعایت نکات ایمنی ساخته می شوند . مرجع صادر شدن پروانه ساخت , شهرداری است ; البته مقررات و ضوابطی که براساس آن جواز ساخت صادر میگردد از طرف وزارت رویه و شهرسازی انتخاب می گردد که متاسفانه شهرداری‌ اکثری از مقررات و آیین‌نامه‌ها را اجرا نمیکند .


ضابطه نظام مهندسی و در دست گرفتن ساختمان , دربرگیرنده آیین‌نامه قانون ها ملی ساختمان , مباحث ۲۲گانه برای اجرای ساختمان از جمله ساخت بوسیله تولید کننده دارنده صلاحیت و… درسال ۱۳۷۴ به ثبت رسیده است . این ضابطه , شهرداری را مکلف نموده است که با سازنده‌های متخلفی که قانون ها ملی ساختمان را رعایت نمی کنند , برخورد رسمی نماید . وزارت روش و شهرسازی مسئول کلیدی است , چون به طور بدون شوخی و قاطع با شهرداری که بیرون از قوانین و قانون ها ملی ساختمان کار میکند , برخورد نمیکند . متاسفانه اینک درآمد شهرداری‌‌ها متعلق به تراکم‌فروشی است , به طوری‌که با سازنده‌های خلاف‌کار مماشات می‌نماید که‌این دستور سبب به ساخت ۳ هزار ساختمان نا ایمن و به نوعی بازی با جان مردمان در کلان‌شهر تهران شده‌است .


**عدم اجرای بدون نقص ضابطه نظام مهندسی


بر طبق شواهد جانور تاکنون ضابطه نظام مهندسی و در دست گرفتن ساختمان به طور بدون نقص اجرایی نشده است و اکنون نیز اصلاح شده ضابطه نظام مهندسی و در اختیار گرفتن ساختمان در فرمان عمل مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است . در این‌باره سعیدیان , توضیح می دهد : متاسفانه بعد از ۲۱ سال به اصلاح شده این ضابطه رسیده‌ایم ; هر چند به عبارتی ضابطه نظام مهندسی و در اختیار گرفتن ساختمان تصویب شده سال ۱۳۷۴ نیز به طور بدون نقص اجرایی نشده است . به طوری‌که در ضابطه نظام مهندسی و در اختیار گرفتن ساختمان آورده شده‌است که در صورتیکه مرجع صادر شدن پروانه ساخت , مفاد ضابطه را رعایت نکند , وزارت منش و شهرسازی تحت عنوان متولی , مکلف است که شخص خاطی را به قوه قضاییه معرفی نماید که تاکنون متخلفی به قوه قضاییه معرفی نشده است .


**شیلی با زمین‌لرزه چه کرد؟


متاسفانه آیین‌نامه قانون ها ملی ساختمان به دلیل کوتاهی مسئولان در انجام وظیفه‌های خویش به طور بدون نقص در طول ساخت و ساز رعایت نمیشود که‌این فرمان منجر شده که حال ۳هزارساختمان نا ایمن در شهر تهران داشته باشیم . پلاسکو یک پیام مضاعف پرهزینه و تلخ بود . براین اساس معلوم نیست که در طول وقوع زمین لرزه , تهران با چه بحرانی دست و پنجه قابل انعطاف خواهد کرد؟ که در این‌باره عضو هیات مدیره اداره نظام مهندسی‌ ساختمان , میگوید : امروزه ز‌لزله عذروبهانه قابل ‌قبولی برای عدم انجام وظیفه های نیست , چون دیگر هیچ یک از کشورهای عالم ز‌لزله را تحت عنوان یک رخداد ارگانیک غیر قابل جبران پذیرش ندارند . در حالتی‌که در کلان شهر تهران زمین‌لرزه ۷ ریشتری رخداد بیفتد , بدون شک فاجعه انسانی در جهان صورت خواهد اعطا کرد ; به نحوی که بیشتراز یک میلیون نفر کشته خواهند شد .


مرزوبوم شیلی از دید اقتصادی و نیروی انسانی کارشناس از جمهوری اسلامی ایران پایین‌تر است , البته صنعت ساختمان‌سازی خویش را افزایش داده است و در آنجا ساختمان‌سازی به طور حرفه‌ای انجام میشود , به طوری‌که هر شخصی اذن ورود به ساخت و ساز را ندارد و یا این که چه بسا مردمان در حین بده بستان یک شیر سرویس بهداشتی به مرکزها تخصصی مراجعه مینمایند . به همین علت وقوع زمین لرزه دیگر برای این مرزو بوم خسارت‌بار نیست به نحوی که تعداد کشته‌ها در زلزله‌های بیش تر از ۸ ریشتری شیلی کمتر از ۱۰ نفر است , البته متاسفانه در جمهوری اسلامی ایران علی‌رغم وجود نیروی انسانی کارشناس و توان اقتصادی و علمی بالا , صنعت ساختمان‌‌سازی حرفه‌ای نشده است که روز جاری این‌چنین شاهد خسارت‌های مالی و جانی به‌دنبال وقوع یک واقعه آتش‌سوزی هستیم .

ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 128
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 2
 • باردید دیروز : 35
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 171
 • بازدید ماه : 370
 • بازدید سال : 2499
 • بازدید کلی : 2732
 • کدهای اختصاصی